Съкратени срокове и процедурни хватки – ще спре ли НС избора на главен прокурор?
Парламентът съкрати на три дни срока за предложения между първо и второ четене на промените в Закона за съдебната власт.
Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев коментира, че проектозаконът е противоконституционен и Висшия съдебен съвет е легитимен орган, който може да избира както главен прокурор, така и председатели на върховните съдилища.
Висшият съдебен съвет не е заседавал и не е обсъждал становище по предложените промени в Закона за съдебната власт. Боян Магдалинчев уточни, че изразява собствената си позиция като дългогодишен магистрат. Според него има съществено противоречие между мотивите на вносителите и предлаганите нови текстове в Закона за съдебната власт.
„Целта, която се преследва, е да се спре изборът на този кандидат, който към настоящия момент е предложен“, заяви Боян Магдалинчев, представляващ ВСС.
БНТ: Тоест, вашият опит показва, че това са законопроекти „Intuitu personae“, така ли?
Боян Магдалинчев: Да. Това е законопроект „Intuitu personae“, за един човек.
Същото мнение изрази и в „Денят започва“ бившият конституционен съдия и професор по конституционно право Пламен Киров, който в продължение на 9 години е бил и представител във Венецианската комисия.
„Парламентът се зае със законодателна дейност и тя е свързана с лицето Борислав Сарафов, разбира се, желанието на голяма част от народните представители е той да не бъде избран за главен прокурор“, коментира той.
Според Боян Магдалинчев друг проблем е промяната на правилата за избор в условията на стартирала вече процедура, която предстои да приключи. Той припомни, че по същата причина Конституционния съд отмени избора на нов състав на КЕВР през 2022 година.
„Конституционният съд категорично каза: „Не може да се правят тези неща по този начин. Няма яснота за участиниците“.
„От вносителите ние чухме редица коментари – няма значение, че има съмнения за противоконституционност на част от текстовете. Важно е ние да ги приемем, за да може да бъде предотвратен изборът. А по-нататък КС може в рамките на 6 месеца, 1 година да обяви тези текстове за противоконституционни. Както се казва: „битият – бит“, продължението невинаги е приятно за всеки“, каза проф. Пламен Киров.
Боян Магдаличев обясни, че дори промените в Закона да влязат в сила след проведения от ВСС избор, но преди издаването на Указа за назначаване, те няма да повлияят на крайния резултат.
„Ще имаме реално избран главен прокурор, защото е избран от орган, който е разписано в Конституцията и закона, че провежда този избор“, посочи той.
Според Магдалинчев не законовите промени, а промяна в отношението към съдебната власт ще доведе до повече кандидати за най-високите постове в системата на Темида.
Източник: Epicenter
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.