Шефът на „Билла“: 200 души не ни стигат на ден, трябва лесен внос на хора от Непал и Узбекистан
В „Билла“ всеки ден има дефицит от 200 служители.
Това съобщи изпълнителният директор на компанията Вигинтас Шапокас на среща с медиите.
Липсата на кадри е един от големите проблеми в сектора, откроени от ръководителя на търговската верига. По думите му причините са в неравномерното развитие на пазара на труда в различните региони у нас, слабото законодателство, свързано с вноса на работна ръка от страни извън ЕС като Непал и Узбекистан, както и на липсата на стимули за фирмите при откриване на нови работни места, предаде Актуално.
Според Шапокас средата, в която е работила „“BILLA България““ през настоящата година, е много предизвикателна. Сред примерите за това е, че се намираме в среда на дефлация – цените намаляват, в същото време потребителите не купуват повече, от друга страна разходите са или непроменени или се увеличават, което означава, че компаниите от ритейл сектора се намират в условия на голям натиск върху техните финансови резултати, отбеляза той.
Друг проблем пред компаниите, посочен от Шапокас е ниската покупателна способност у нас, защото в България средната заплата е най-ниската в ЕС – 13 500 евро на година. Така инвестицията да се отвори магазин тук или в друга страна от ЕС е приблизително една и съща, но оборотите са много различни.
Предизвикателство е и ниското ниво на сътрудничество на бизнеса с държавните институции. „Те не разглеждат работата си с нас като работа с партньори, по-скоро ние сме за тях субект, който трябва да бъде често наказван и санкциониран по някакъв начин“, каза Шапокас.
Ръководителят на компанията отбеляза като проблеми забавянето на приемането ни в Шенген и еврозоната. Той посочи, че в неговата родина Литва влизането в еврозоната през 2025 г. е „накарало икономиката да лети“.
Други предизвикателства се крият в риска от икономическо забавяне в Европа и в частност в Германия, както и глобалната геополитическа нестабилност.
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.