Младите българи мрат като мухи от инфаркт!
Тревожни данни в навечерието на Световния ден на сърцето. Случаите на инфаркт сред младите българи се увеличават.
По данни на Националния център по обществено здраве през миналата годна в болница с инфаркт са приети 59 души под 35 години, а през 2022 г. те са били 45.
Сред основните причини за негативната тенденция са затлъстяването и заседналият начин на живот. Сърдечносъдовите заболявания са причина за смъртта на над 60% от починалите у нас през миналата година.
Кардиологът Красимира Христова все по-често преглежда деца с високо кръвно.
„Най-скорошният пример е 12-годишно дете с наднормено тегло над 100 килограма, което е с артериално налягане над 180-190. В училищна възраст откриването на хипертония е един от предизвикателните моменти“, каза доц. Красимира Христова – председател на Българска асоциация по сърдечносъдова образна диагностика.
Нездравословната храна и заседналият начин на живот са причина повече млади хора да търсят помощ от кардиолозите.
„Имаме зачестяване и увеличаване на сърдечносъдовата заболеваемост при значително по-млади пациенти. Все повече от пациентите ни стоят повече от 10 часа пред компютъра, което значително увеличава риска от затлъстяване“, категорична е доц. Красимира Христова пред БНТ.
Въпреки че и баща ѝ бил с хипертония, Христина дълго не обръщала внимание на симптомите на високото кръвно.
„Човек, когато е млад, иска да направи много неща, да развие професионалната си кариера, да се занимава с много дейности, той не си дава сметка за тази лека превъзбуденост, която създава високото кръвно налягане“, заяви Христина Стойчева.
Потърсила помощ, защото започнала да се изморява по-бързо, така разбрала, че има хипертония.
„Имам една задача – да намаля теглото, което важи и за всички, не само на моята възраст, а и тези, които това не им е нормалното тегло“, подчерта Христна Стойчева.
„Редукцията на теглото, контролирането на начина на живот, на хранене – са в основата на профилактиката на сърдечносъдовите заболавания“, заяви доц. Красимира Христова.
Прегледът при съдов специалист също е от ключово значение за профилактиката на сърдечните заболавания.
„За превенция на сърдечносъдовите заболявания съответно трябва да оценяваме и артериите извън сърцето. Запушванията и стесненията могат да доведат до прекарване на миокарден инфаркт, до прекарване на мозъчен инсулт“, посочи Ралица Николаева – ангиолог.
Препоръката е хората над 40 години да посещават съдов специалист веднъж годишно.
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.