Стефан Пройнов: Нигър ли е Песцений Нигер?
Стефан Пройнов: Накратко Гай Песцений Нигер е претендент за римски император от 193 до 194 г. Управлява в източните провинции. Няколко месеца дори сече монети с неговият лик преди да бъде победен от Септимий Север.
Неговият произход не е много ясен, въпреки че Дион Касий пише за него, че е италиец по произход от класата на конниците. Чертите на лицето му са европейски, макар цветът на кожата му да е бил тъмен и някой смятат, че има нисш произход, но със сигурност прозвището „Нигер“ (Чeрен) е по-скоро родово име отколкото прякор отнасящ се до расата или цвета на кожата. Естествено трябва да внимаваме с толерантността и да не бъдем обвинени в расизъм с тази публикация.
Песцений добре е познавал как работи системата на администрацията в римската империя и гради кариерата си умело като си купувал някой постове. Търсел си е своето място, купувал е граждански постове и военни такива, но в крайна сметка е придобил публична разпознаваемост и е изградил авторитет, че е човек на който може да се вярва и по времето на император Комод успява да стана управител на област Сицилия.
Като Проконсул там той е имал две задачи – да романизира населението и да изпраща сериозни хранителни ресурси за РИМ, справял се е добре с това. Самата Проконсулска длъжност е военна и той е разполагал с легион и е налагал волята на Рим и неговата. Колкото и цветът на кожата му и родовото име да са подривали авторитет му за да бъде назначен като военен проконсул той трябва да има висше юридическо, административно и военно образувание.
След убийството на Пертинакс преторианците продали императорският трон на Дидий Юлиан, възмутените граждани в Рим изпратили писмо до Песцений Нигер, в което го приканили да поеме императорската власт на мястото на Юлиан. Той приел и веднага бил признат от легионите в Сирия, Мала Азия и Египет.
Но едновременно с него се появили още двама кандидата – Септимий Север, признат от войските по Дунав и Клодий Албин в Галия, Британия, Испания и Германия.
Стефан Пройнов: Този период ще остане в историята на Рим като периодът на военните императори, които са издигани и сваляни от римската армия. Често тези монети са били с по-ниско тегло така наречените войнишки динари, защото среброто не е достигало за заплати на войниците. Най – орязани в теглото са динарите при Пертинакс докато при Дидий Юлиан и Песцений Нигер се срещат по рядко.
Това на практика показва ясно в коя година при кой император е имало икономически трудности. Монетите разказват много повече от това, което е нарисувано върху тях твърди Пройнов, арт експерт на антично и древно изкуство. Когато са силно износени например означава, че са били обект на интензивно обръщение – времена на бедност и оцеляване с много търговия. Когато са в идеално състояние означава, че хората – техните притежатели са живели в благоденствие, харчени са дребни номинали- предимно бронзови, а едрите сребърни и златни се превръщат в съкровища. Качеството на среброто също е от значене и така нататък.
Истината е, че Септимий Север първи настъпил към Рим, отстранил Дидий Юлиан и бил признат от Сената. Песцений Нигер събирал войски на изток и допуснал да бъде изпреварен в борбата за власт. Север сключил съюз с другия претендент, издействал от Сената да обяви Нигер за узурпатор и настъпил на изток. Армиите на Нигер са разбити от тези на Север при Кизик, Никея и най-накрая при Иса през 194 година. Победеният претендент побягнал към съседна Партия, но скоро бил настигнат и убит.
И така на практика Песцений Нигер е царствал три месеца и монетите му са редки и предпочитани от колекционерите, но трябва да се знае, че той макар и военен император не произхожда от низините както обикновен войник, а той е бил много грамотен и интелигентен.
Видял е, че има възможност да управлява цялата империя и се е опитал в крайна сметка Септимий Север е бил по-далновиден и по-бърз в намеренията си и успява и така идва за дълго време династията на Северите. Не всичко може да се купи с пари. Песцений Нигер не е можал да си купи нужното време, нужният авторитет и е платил с животът си!
Стефан Пройнов: Кой от императорите умишлено пропуснах в статията с малко име Деций провъзгласен за цезар (193-196) и август през (196-7 г.)?
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.