Джок Полфрийман е свободен да напусне България
Тричленен състав на Върховния административен съд потвърди решението на Административен съд София-град, с което е отменена заповед на Дирекция „Миграция” при МВР.
С нея на австралийския гражданин Джок Полфрийман е наложена принудителна административна мярка (ПАМ) – временна забрана за напускане на Република България. Това означава, че Джок Полфрийман вече е свободен да напусне страната.
Решението по административно дело е окончателно. То беше образувано във ВАС по касационната жалба на директора на Дирекция „Миграция“.
Върховните съдии посочват в решението си, че съгласно чл. 43, ал. 1, т. 1 от Закона за чужденците в Република България забрана за напускане на страната се налага на чужденец, който е осъден с влязла в сила присъда и не е изтърпял наложеното наказание лишаване от свобода.
Предвид това, че наложеното наказание „лишаване от свобода“ на Джок Полфлийман понастоящем не се изпълнява и лицето е предсрочното условно освободено, се налага изводът, че е отпаднало изискването за прилагането на принудителна административна мярка – временна забрана за напускане на страната. Мярката вече не изпълнява целта на закона, тъй като фактическото основание за прилагането ѝ е отпаднало.
Присъдата наказание „лишаване от свобода“ в размер на 20 години е ефективно приведено в изпълнение и търпяна от лицето до 20.09.2019 г., когато то е условно предсрочно освободено от изтърпяване на остатъка от наказанието, съгласно определение на Софийски апелативен съд от 19.09.2019 г.
Неоснователен е доводът на касатора, че след като оспорената заповед на директора на дирекция „Миграция“ е издадена по предложение на Софийска градска прокуратура тя може да бъде отменена само по предложение, направено от същата прокуратура.
Никъде в Закона за чужденците в Република България не се предвижда такова изискване.
Източник: Fakti
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.