Страни от ЕС не искат да дават пари на Турция за мигрантите
Има страни от ЕС не искат да дават пари на Турция за мигрантите
Редица страни от ЕС имат сериозни разногласия по въпроса кой трябва да плати сметката, за да държи Турция далече бежанците от Европа, сочи разследване на германското сп. „Шпигел“. Миналата седмица в рамките на срещата на високо равнище във Варна председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер увери турския президент Реджеп Ердоган, че Анкара ще получи оставащите суми от обещаните 3 милиарда евро съвсем скоро. Една трета от първия транш от повече от три милиарда евро бе поета от ЕС, а две трети – пропорционално от държавите членки в зависимост от тяхната икономическа сила. Германия плати почти половин милиард евро – повече от всяка друга страна. Европейската комисия иска същата процедура да се прилага и за новата помощ. Не всички в ЕС обаче са съгласни с идеята.
Вътрешните документи на Брюксел, предоставени на „Шпигел“, разкриват, че няколко страни от ЕС многократно са протестирали срещу планираното финансиране на сделката за бежанците с Турция. В съвместно писмо до Европейската комисия Германия, Франция, Австрия, Швеция, Дания и Финландия поискаха новите помощи да бъдат изплатени изцяло от бюджета на ЕС. Юнкер отхвърля идеята. Страните от ЕС също се оплакват от липсата на прозрачност. На вътрешна среща на 8 ноември 2017 г. германското правителство поиска от ЕК да разбере кои средства ще бъдат използвани за финансиране на сделката с Турция и дали те ще бъдат за сметка на спестяване на средства за други програми. Отговор не бе представен, което провокира страни от ЕС да поискат доклад за отчетност.
Средствата на ЕС от споразумението трябваше да бъдат вложени в Турция за изграждането на училища и болници за бежанците. Досега обаче по-малко от половината от 26 дългосрочни проекта са изпълнени, докато останалите дори не са започнати. Спорът за финансирането на споразумението за бежанците разкрива, че сделката между ЕС и Турция не е толкова добре обмислен план за управление на миграцията. Тя е договорена „за една нощ“ през 2016 г., твърди представител на Берлин. Някои държави от ЕС очевидно вече обсъждат как да излязат от споразумението с Турция, става ясно още от вътрешни документи, получени от „Шпигел“.
СПОР
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.