Нинова: Думите на Ердоган за ревизия на Лозанският договор не Ви ли притесняват !
ДУМИТЕ НА ЕРДОГАН ЗА «РЕВИЗИЯ НА ЛОЗАНСКИЯ ДОГОВОР» СА ТВЪРДЕ ПРИТЕСНИТЕЛНИ
Според министъра на отбраната Красимир Каракачанов, има повод за притеснение по повод каквото и да е изявление за промяна на международни договори по отношение на територия на държава.
Каракачанов каза това по повод думите на турския президент Реджеп Ердоганн, който поиска ревизия на Лозанския договор.
„Ако не ме лъже паметта Външно министерство е поискало обяснение. Не знам какъв е отговорът, защоо съм тук в парламента в момента. Подобни неща не трябва да се правим, че не ги виждаме или чуваме», каза Каракачанов.
По отношение на питането трябва ли да има национална позиция по въпроса, за каквато настоява лидеркана на БСП Корнелия Нинова, министърът на отбраната Каракачанов отговори, че няма политическа партия в България, която може да се съгласи, че някой може да претендира за промени на границата, отпадане на международни договори, които гарантират суверенитета на която и да е държава.
„Позицията на всички трябва да е еднаква. Няма политическа партия, която да има обратно мнение, но не знам –питайте ДПС“, каза Каракачанов.
Лозанският договор (24 юли 1923) е мирен договор подписан по време на Лозанската конференция, който анулира
Севърския договор от 1920 година между Османската империя и и държавите победителки в Първата световна война.
По силата на Лозанския договор, Източна Тракия и град Смирна, днес Измир, са присъдени на Турция.
Черноморски проливи се демилитаризират и стават свободни за преминаване на търговски и военни кораби. Турция трябва да изплати дългове на османските народи.
До подписването на Лозанския договор се стига след война между Гърция и Турция. В хода на войната Турция изтласква гърците от Анадола и печели войната. В Лозана се свиква конференция и се стига до мирния договор, който се подписва от една страна от част от победителките в Първата световна война. САЩ не подписват този договор. С него се уреждат границите и териториите на Гърция и Турция. Особено интересно е, че в този договор има раздел, който е посветен на малцинствата. Текстовете са напълно в духа на Версайската система. Турция поема задължения по отношение на немюсюлманските малцинства на нейна територия — равенство пред закона, право на собственост и сдружаване, широк обем езикови права.
Любопитно е, че договорът определя границата между България и Турция, макар България да не е страна по него.
«Изявлението на турския президент Ердоган в посока на преразглеждане на договора от Лозана е неприемливо. То генерира напрежение и повлиява негативно, що се отнася до стабилността и сигурността в целия регион, както и спрямо сътрудничеството на двустранна и многостранна основа.»
Това написа във Фейсбук профила си лидерът на БСП Корнелия Нинова.
«Нека бъде зачитано международното право и принципите на равнопоставеност и добросъседство. Очакваме правителството да изрази официална позиция на България», добави още тя.
Източник: bgr.news-front.info
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.