Финансова лудост: Ремонтът на гарсониерата удря близо 50 бона
Над 17 000 лева е лихвата, която банката ще прибере, ако вземем заем за ремонт на гарсониера. Това сочат изчисления, направени от „Телеграф“ с кредитния калкулатор на финансовия портал „Моите пари“.
Сметката е за потребителски кредит за 35 000 лева и срок за плащане 15 години или 180 месеца. В момента най-ниската лихва за този заем е 5,90%, а месечната вноска е 290 лв., показва справка на финансовия портал.
Факторите, които влияят върху цената на кредита, освен лихвата са срокът и вноските, които могат да си позволят потребителите. Колкото повече години се изплаща, толкова повече е и сумата за плащане на лихвата.
Сметка
Но колко струва ремонт на гарсониера в София? Екатерина, която има жилище в жк „Дружба“ и предстои да го предостави под наем, до момента е платила 35 000 лева на майстори за ремонт на едностайното жилище.
Тя сподели, че в сумата влиза къртене, подготовка, сваляне на тапети, поставяне на подови настилки, шпакловка на стени и тавани, боядисване, поставяне на фаянс и гранитогрес в банята, нова дограма, подмяна на ВиК и елинсталацията, където се налага. Отделно от тази сума са закупени подовите настилки като плочки и паркет, както и мебелите и техниката за обзавеждането.
Допълнително се заплаща и контейнерите за събиране на строителните отпадъци, както за изнасяне на стара покъщнина. Цената зависи, както от багажа, така и от етажа на сградата и дали има асансьор. Средно взимат около 700 лв. за изнасяне на багаж.
Размер
По данни на банките у нас към края на миналата година българинът взема назаем най-често между 11 хил. и 16 000, по-рядко сумата стига 20 000 лева, а с парите обединява задължения, прави ремонт или купува кола на старо. По-рядко сумите се използват за образование, семейни тържества и почивка.
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.