Стефан Пройнов: Фалшивите монети и фалшификаторите
Стефан Пройнов: През вековете от дълбока древност, от самото създаване на монетите се появяват и първите фалшификати от тях. Често дори самите владетели когато изпитват трудност да платят заплатите на войниците си са правили такива. Когато някой държава след война е ограбена и има да плати големи данъци на другата също са прибягвали до този модел да създават имитация на златна монета с бронзово или оловно ядро, или със сребърно такова. Или сребърни монети с по-ниска проба на среброто има всякакви познати случай. Но ако някой поданик придобие умението да сече фалшификати наказанието е били смърт.
В Рим са ги бесели с краката нагоре и с табелка за какво е обесен обикновено са ги позиционирали на кръстовища на пътища с по-голям трафик. По-късно във Византия са и Средновековието са ги бесели по площадите и пак в Средновековието са носели табела на вратът и на която се изпива епитет и защо е наказан! В Англия дори са стигали до там фалшификаторите да бъдат потапяни в котел с врящо масло първо до глезените от шокът са припадали, после до кръста и накрая са потапяли целият торс докато месото се отдели от тялото и колкото и екзекуции да са правени винаги е имало фалшификатори!
Стефан Пройнов: Ще споделя, че имах късмета да си закупя античен фалшификат на Гордиан Африкански баща, беше в перфектно състояние -направен от цинкова сплав с прекрасна лъскава патина. Закупих го за десет лева по времето когато тези неща не бяха преследвани от закона. Порадвах му се две-три седмици и го подарих на един нумизмат – колекционер с думите „знаеш какво ти давам нали“ и се обърнах към него с думите „знам, че никога няма да го изнесеш или продадеш и това ще остане в страната ни“.
Такава монета в такова високо качество всеки уважаващ себе си европейски аукцион би я пуснал със стартова цена над 120-150 хиляди долара като става дума за по-рядка дори от златният номинал на самият император, който е царувал 21 дена само. Разказвам тази история, защото искам да дам пример, че фалшификаторите са находчиви и дейни и този пример го доказва. Истината е, че колекционерите са по-добри стопани на антични и нумизматични ценности от балканските музеи като все още има огромна масова практика на подмяна на археологически движими паметници – монети и малки предмети. В закона конфискуваните монети все още се описват като монети от жълт метал и монети от бял метал.
Бога ми, по пътят си една конфискувана монета –златна примерно от Варна до София може да стигне бронзова или някой рядка сребърна във високо качество рязко да бъде подменена с друга такава в лошо качество, а потърпевшият ще бъде съсипан и най-малкия му проблем ще е съдбата на конфискуваната стока. Тогава времената бяха такива – не се снимаха монетите и предметите, а техниката навлезе по-късно. Техниката, която навлезе в наши дни позволява и на фалшификаторите да правят далеч по-добри копия – използват се лазарни фрези и скъпи машини за гравиране. Преди 7-8 години дори се продаваха и няколко машини за гравиране от монетен двор на Канада попаднали незнайно как в ръцете на търговец на индустриална техника и машини втора употреба дори си спомнян как му писах и той прекрати търгът и каза „продадени са“. Кой знае коя фалшификаторска работилница влязоха в А група с тази техника като машините се продадоха за по-малко от 12 хиляди долара.
При условие, че такава машина струва над 160 хиляди Евро. Имах честа през годините да бъда допуснат в един монетен двор и да консултирам там за решаването на даден проблем. Направих снимки на място, но от охраната ми взеха фотоапарата и и казаха, че всички снимки на които се вижда табела на техниката ще бъдат изтрити и тогава ще си получа фотоапарата.
Става дума за онези малки табелки занитени за машината на които е споменато моделът на машината и нейният производител. Дълбоко пазените тайни и технологии на монетните дворове отдавна са развенчани въпреки всичко алчността е най-добрият приятел на мошеника и винаги ще има фалшификатори и хора, които искат бързо и лесно да забогатеят. Затова и няма да се уморя да повтарям, че две мнения са повече от едно, а три мнения са повече от две! Не е глупаво да попиташ за нещо, което не знаеш, но глупаво е да си купиш нещо за което нищо не знаеш.
Виж още в: bez-cenzura
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.