Стефан Пройнов: Магията и златото част 1
Стефан Пройнов: Златото е най-ценния и съвършен метал, този на Слънцето и слънчевата магия, на мъжките принципи и на всичко най-велико и дълговечно. То има божествен, слънчев, огнен и царски характер. Олицетворява блясъка, светлината, деня, огненото и дневното начало, плодородието, безсмъртието и вечността. То символизира магическата сила, активността, височайшата божественост, проницателност и ум.
В окултизма златото е считано за защитно средство срещу черна магия, тъй като металът на слънцето е враг на тъмните сили, а във вид на амулет отблъсква лошите погледи. Изброените символни качества на златото се принасят и върху предметите, изработени от него. В древен Египет златото е почитано като метал на боговете. Колесниците на фараоните и божествата са позлатени. Непроменливостта на благородния метал олицетворявала живота след смъртта. Стефан Пройнов: Виждаме, че и при траките златото присъства в надгробните могили с цялата си тайнственост и мистичност златни филиали и ритони използвани при магически обреди накити и златни венци.
Стефан Пройнов: Омир в X песен на „Илиада“ описва Цар Резос: … Видях с очите си конете му чудни, невидяни с превъзходен ръст и цвят, по-бял от сняг. А по бързина те са на вятъра вихровит подобни. Злато и сребро украсяват колесницата му, блестяща И златно е дивно неговото въоръжение светло, прилично е това оръжие не на смъртен да стои, а на безсмъртните, вечно живи богове блажени… Нима в Рим златото не е било на почит и символ на властта?
Императорите със златни диадеми и тронове, позлатени триумфални доспехи и колесници и накити с окултни символи, които да ги предпазват от видими и не видими зли сили. Виждаме същите неземни сили да се предават и в християнството по времето на Византия и в Средновековието – златни кръстове и пръстени, медальони с изображението на светци или монограмни символи. Къде го няма златото – при викингите, при готите, при древните скити ли? Навсякъде има амулети и фибули с рунически знаци и символи, които да предпазват техният собственик от зли сили и зли очи.
В Китай използвали златото като общоукрепващо средство за организма, но то се свързва и със света на мъртвите, а чрез него и с плодородието. Изображенията на Буда са позлатени – знак за осветеност и абсолютното съвършенство; фонът на византийските икони също е златен – отблясък от небесната светлина. Златната светлина е символ на познанието и на основния ЯН принцип. За брамините златото има значение на безсмъртие. В Индия и Китай приготвяли отвари за безсмъртие на основата на златото – така косите отново стават черни и зъбите поникват отново…, но само този, който е следвал „златния режим“ става chen jen, т.е. истински човек. В гръцката митология златото отвежда към Слънцето и неговата символика: топлина, богатство, върховенство, излъчване, плодородие, любов, дарби, светлина, познание и др.
В понятието „Златно Руно“ е приложен слънчевия символизъм към животното, което го носи – овенът, олицетворение на генерираща физическа и духовна сила. Така „Златното Руно“ става знак за господство и посветеност. Златото е оръжие на светлината. В различните жертвоприношения към небесните божества се използвали златни ножове. Богът-Слънце Аполон бил облечен и въоръжен със златни дрехи и оръжия. Ценния метал обаче има и отрицателно значение.
Докато във вид на цвят или в чист вид златото е Слънчев символ, то „златото във вид на пари става символ на поквара, нечисти желания и намерения, на материализация на естетическото и духовното, на деградация на безсмъртното в смъртно“ (Paul Diel). Българска обредност и символика: Златото широко присъства и във фолклора, което потвърждава голямото му символно значение многозначно традиционно-обредно приложение.
Там най-често жълтия метал се явява във формата на монета, пръстен, наниз жълтици, варак. Златна паричка се пришива върху шапчицата на новороденото, за да го брани от уроки. В случая, към силата на златото се прибавя предпазното действие на парите, светогледно свързано със задгробния свят. Предпазна функция, съчетана с идеята за плодородие има златото в кръщелното облекло на детето или сватбения костюм на булката. С позлатена ябълка е украсено сватбеното знаме, кумовото дръвце и гегата на Коледарския цар. Виждаме златото и днес, но за съжаление в трудни икономически времена хората се разделят с него предавано от майка на дъщеря от столетия златото се оказва далеч от притежателите си днес.
Стефан Пройнов: Щом в златото са се вплитали магически сили за да ни брани то може да се вплитат и магически сили то да ни нарани твърдят някои търсачи на съкровища? Вярвате ли в такива поверия за прокълнато злато, което носи със себе си лош късмет на откривателите си и знаете ли ритуали, които да пречистват?
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.