Проговори красивата българка Мира, арестувана в Турция за тероризъм: Задържаха ме заради…
Мира Яшар – българката, която беше задържана в Турция заедно с майка си, разказа за bTV, че е била арестувана основно заради британския ѝ приятел Джо.
Тя обаче отрече той да е участвал в бойни действия срещу „Ислямска държава“ (ИДИЛ) в Сирия.
За двете задържани българки беше съобщено в четвъртък. Още същата вечер майката Веселина беше освободена.
Вчера на свобода беше пусната и Мира. Тя обаче е с обвинение за разпространение на антидържавна пропаганда на терористична организация и ще бъде съдена по бързата процедура, затова е с мярка за неотклонение „Подписка“.
Британецът – Джо Робинсън, е бивш британски войник, за когото се твърди, че се е сражавал на страната на кюрдска милиция срещу „Ислямска държава“ в Сирия. Той е обвинен в тероризъм. Мира Яшар разказа пред Светослав Иванов, че Джо е бил на хуманитарна мисия в Сирия.
Тя пък е имала във фейсбук профила си кюрдското знаме. Бащата на Мира е кюрд и със знамето тя е изразявала позицията си по отношение на наближаващия референдум за независимост на кюрдите в Ирак.
„Обвиниха ме, че лъжа, понеже имам знамето на Иракски Кюрдистан в лаптопа си. Казаха ми: „Тук е Турция и има само едно знаме – турското“. В този момент се стряскаш, съгласяващ се“, разказа Мира. Момичето заяви, че е готово да се бори за освобождаването на приятеля си от ареста.
Тя и майка ѝ разказаха, че са били задържани буквално на плажа на петия ден от своята почивка. Двете благодариха на българския посланик в Турция Надежда Нейнски.
Дипломатът каза, че се очаква в най-скоро време да бъде насрочено делото и там да се реши дали обвиненията ще се потвърдят.
Междувременно семейството възнамерява да остане в Измир, докато тече процесът. Нейнски увери, че българските граждани могат да разчитат на правна помощ от държавата.
Източник: blitz.bg
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.