Иванка Шалапатова се гаври с възрастните хора
Социалният министър внушава, че пенсионерите са ненужни, заяви ученият
Ще сезирам Комисията по дискриминация и прокуратурата за изказването в ефир на социалния министър Иванка Шалапатова, че „продължителността на живота е едно сериозно предизвикателство за пенсионната система“.
Това заяви пред Lupa.bg акад. Петър Иванов, директор на Демографския институт към Българска академия на науките и изкуствата (БАНИ).
Ето и думите на министър Шалапатова: „Продължителността на живота е едно сериозно предизвикателство за пенсионната система.
Застаряващото население. Между другото тук трябва да кажа, че в разговорите ми с другите социални министри, защото аз водя много интензивен контакт, за мен е важно да проследя какви са тенденциите в други страни.
Застаряващото население наистина и факта, че има и продължителност, която не е удобна за пенсионната система, това са предизвикателствата“.
„Да твърдиш, че продължителността на живота е предизвикателство, независимо за кого, е безумна глупост. Думата „предизвикателство“ често се използва от хора, които са с ниска интелигентност.
С това изказване се дискриминира цял социален слой. Казват ни, че няма пари, защото не умират възрастните хора. Това е дискриминационно и дори представлява състав на Наказателния кодекс“, посочи акад. Петър Иванов.
У нас според Националния статистически институт средната продължителност на живота е 71,9 г. за 2020-2022 г., което означава, че намалява с 1,7 години спрямо предходния период – 2019-2021 г. Мъжете живеят 68,3, а жените 75,8.
„Вземат само 4-5 години пенсия, след което умират. Българите са на последно място по продължителност на живота в Европа. Така че е ужасно да се твърди, че възрастните хора у нас товарят пенсионната система“, каза още директорът на Демографския институт.
Автор: Симона Георгиева
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.