“Затривайте го тоя град, щом вече не е останало нищо човешко в нас!”
“Затривайте го тоя град, щом вече не е останало нищо човешко в нас!”
С тези емоционални думи жена завършва разказа за една случка, която повдига въпроси. Светлана В. попаднала на мъж, който лежал на земята. Случката се разиграла на улица в Добри, а дамата решила да подаде сигнал до 112. “И се започна ходене по мъките”, отбелязва тя.
Тя твърди, че поличила множество въпроси, сред които и дали въпросният господин е бил пиян или е клошар. Жената отрекла мъжът да е в такова състояние, но тогава по думите ѝ последвала реакция.“И “телефонистката” започва да ми обяснява, че как изглежда и какъв е всъщност са различни неща. И как заради такива като мен, които си мислят, че са си изпълнили гражданския дълг понякога се разхождат линейките”, пише Светлана в своята публикация във Facebook.
„Докато говорихме мина патрулка, полицаите дори не погледнаха!”, допълва тя.
Ситуацията напомня на жената тъжен случай с нейния собствен баща. Преди 15 години той получил инсулт и се строполил на улицата. Той стоял навън цели 6 часа, а медици пристигналил чак след третото позвъняване на 112, разказва Светлана.
“Издъхна още същата вечер”, отбелязва жената.”Кой дава право на телефонистките да решават кой се нуждае от помощ и кой не?”, чуди се тя.
Жената не разкрива как е завършил случая и дали на сигнала ѝ са се отзовали медици или служители на реда. Нейният разказ, споделен в социалната мрежа Facebook, предизвиква сериозна дискусия сред местните жители. Много от тях са съгласни, че човек трябва да получи помощ, независимо от причините за състоянието си.
Други отбелязват, че често пияни лежат по улиците, като не смятат, че публичен ресурс трябва да се изразходва в подобни ситуации. А ако някой наистина се нужде от помощ в този момент?
Вижте повече от мненията на добричлии:
“Аз пък мога да разкажа обратната ситуация. Бeше около 01:00 часа през нощта. През есента възрастен клошар беше паднал в дерето, защото не виждал добре. Звъннахме на 112 и дойдоха полиция, линейка и пожарна. Пожарникарите го извадиха и след това линейката го заведе в спешното. Дадохме му чорапи, обувки и един панталон, защото се беше измокрил. Всички бяха много мили и отзивчиви. Реагираха светкавично”, пише Надежда В.
“И ако е клошар, или пиян има ли значение? Отзовават се и го връщат към живот! Толкова ли “поевтиня” човешкият живот”, недоумява Живка Р.
“Аз ще Ви разкажа за един клошар, който живее в квартал “Добротица”. Тоя денонощно пие! Тоя като се напие спи по тротоарите, до контейнерите. Половината му тяло е в тревните площи, а другата половина е на улицата/ тротоарите. Представете си, че който не го знае какъв е, звънни на 112. Е, за такъв нужно ли да се разхожда постоянно линейка?“, контрира Миглена Г.
“Заради точно тези формалности и безкрайни разпити, хората избягват да помагат, защото се чувстват, едва ли не виновни, че им се обаждат, какъвто и да е ,е човешко същество и са длъжни да дойдат”, смята Марияна С.
Вижте и целия разказ на Светлана В.:
“Къде останаха човещината и съпричастността в хората? Много съм ядосана! Със сигурност и кръвното ми е вдигнато!Млад човек, на видима възраст около 35-40 години, лежи на земята.Звъннах на 112, прехвърлиха ме към Спешното в Добрич. И се започна ходене по мъките… Клошар ли е? Пиян ли е?”Не, не е клошар, не изглежда и да е пиян.” И “телефонистката” започва да ми обяснява, че как изглежда и какъв е всъщност са различни неща.И как заради такива като мен, които си мислят, че са си изпълнили гражданския дълг понякога се разхождат линейките.
И тогава се върнах 15 години назад.Когато подобна безхаберница е решила, че баща ми е пиян и не изпраща линейка. Шест часа е стоял на средата на улицата с инсулт. Три пъти са звъняли, докато изпратят линейка. Отиде си същата вечер!Кой дава право на телефонистките да решават кой се нуждае от помощ и кой не? А ако утре тя или нейн близък е в същата ситуация?Докато говорихме мина патрулка, полицаите дори не погледнаха!Затривайте го тоя град, щом вече не е останало нищо човешко в нас!”
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.