Ердоган поиска в Гърция ревизия на Лозанския договор, България тръпне
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви в интервю за гръцки вестник точно преди започналото днес негово историческо посещение в Гърция, че трябва да се ревизира Договора от Лозана, с който през 1923 г. се уреждат множество въпроси, включително границите на новата Турска република с Гърция, България, в Близкия изток и статутът на Проливите.
Думите му веднага бяха отхвърлени от президента Прокопис Павлопулос. „Лозанският договор определя територията и суверенитета на Гърция и Европейския съюз и не подлежи на предоговаряне. В него няма недостатъци, не се нуждае от преразглеждане или обновяване“, каза той по време на срещата си с Ердоган.
Турският президент заяви, че защитата правата на етническите турци в Гърция е приоритет за Анкара. Мюсюлманите, живеещи в граничния район Западна Тракия, не могат да избират свой Главен мюфтия, докато християнските общности в Турция свободно избират свои патриарси, а това означава, че Лозанският договор не се прилага справедливо, цитира думите му „Ройтерс“.
„Как може да твърдим, че Лозанският договор е в сила?
В напрегната размяна на реплики с Павлопулос той каза също, че Гърция не би влязла в НАТО без подкрепата на Турция.
В интервю за в.“Катимерини“ Ердоган бе попитан какво по-точно има предвид, когато говори за ревизия на договора, включва ли това промяна на граници и как това се отнася до Гърция и другите райони, засегнати от него.
След това той обяснява, че подобен процес може да е от взаимна полза, „но, разбира се, има хора, които не разбират за какво изобщо става дума“.
Ердоган обяснява, че не иска да навлиза в подробности, но причината да говори за ревизия е, че „продължават разговори за островите и други въпроси и само заради едно събитие нещата се усложниха.
Подобни преговори няма да са балансирани, защото в речта си миналата година казахте, че Анкара съжалява, че с Лозанския договор е предала определени острови на Гърция, докато в същото време Атина не иска нищо, пита „Катимерини“.
„Не си спомням изчяло тази реч“, отвръща Ердоган. „Когато говоря за ревизия, имам предвид дискутиране по всички въпроси – от А до Я.
Турският президент не посочва в какъв формат си представя ревизията на международно споразумение, по което страна са няколко държави, включително България, Великобритания, Италия, Румъния, Сърбия и Япония.
Запитан как си представя на теория уреждането на споровете в Егейско море, Ердоган отговаря, че двете страни могат да дадат начало на такъв процес и обяснява: „Имаме проблеми с очертаването на въздушното пространство, морските граници и континенталния шелф. Има определени проблеми, които лесно може да бъдат преодолени, включително с взаимни отстъпки.“
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.