Голяма промяна за длъжниците на колекторски фирми
Надзорът на агенциите ще се осъществява от БНБ, като националната банка ще издава и отнема лиценза на дружествата
Депутатите от Комисията по бюджет и финанси приеха във вторник вечерта на първо четене законопроект, който цели да пази длъжниците от произвола на дружествата за събиране на задълженията.
Проектът е Министерският съвет и предвижда въвеждане на лицензионен режим за колекторските фирми.
Текстовете на законопроекта въвеждат мерки за етично поведение и комуникация с кредитополучателите, защита на техните интереси и изрична забрана за предоставянето на подвеждаща информация.
Предвижда се комуникацията с длъжниците да се осъществява само чрез телефонно обаждане или с писмени и електронни съобщения. Задължение има и за писмено осведомяване на длъжника при всяко действие по обслужване и прехвърляне на кредита, а надзорът на колекторските агенции ще се осъществява от БНБ.
Националната банка ще издава и отнема лиценза на дружествата.
„Ако законопроектът бъде приет в този си вид и с тази структура, това означава, че целият вторичен пазар на вземания ще трябва да се преструктурира, като нашите опасения са, че това дори би довело до оттегляне на чуждестранен капитал от страната“.
Промените се изискват от европейска директива, която е задължителна за всички страни членки и условията за инвеститорите ще са еднакви, заяви Калоян Симеонов от Министерството на финансите:
„Изискваният са толкова строги, защото става въпрос все пак за защита на потребителите„.
Ако Ви харесва това, което правим, може да ни подкрепите:
Благодарим Ви и истината трябва да бъде казана каквато е!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.